NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Под прожектора Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“
7046
Под прожектора

Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“. С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“. Подкрепени от подобни проучвания на свързани исторически източници, химиците стигнали до заключението, че Рембранд умишлено е комбинирал тези конкретни пигменти от арсенов сулфид с други багрила, за да пресъздаде точно златния блясък в дрехата на един от персонажите в картината. Откритието е публикувано в научното списание „Херитидж сайънс“ с автори Фредерик Брурс и Нушка де Кайзер, докторанти в Института за молекулярни науки на Университета в Амстердам и изследователи в Националния музей

| 26 Юли 2024, 22:00 ч.
Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“
Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“
Снимка © DFA

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“.

„Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията“, казва в интервю през 1988 г. Доньо Донев - художник-карикатурист, сценарист и режисьор, известен най-вече с анимационния си филм „Тримата глупаци“. Припомняме днес тези негови думи по повод навършването на 95 години от рождението му. 

ПЪРВИТЕ СИ КАРИКАТУРИ СЪЗДАВА КАТО УЧЕНИК

Доньо Донев е роден на 27 юни 1929 г. в Берковица. Завършва Четвърта мъжка гимназия в София. През 1954 г. се дипломира в Художествената академия в ателието по „Графика“, ръководено от проф. Илия Бешков. „Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията. Като дете мечтаех да стана моряк, но вместо това, сякаш на шега, завърших Художествената академия в класа на Илия Бешков. После, по случайност, благодарение на Тодор Динов, попаднах в анимационното кино“. – споделя художникът в интервю пр

Изкуството трябва да има свое мнение и да казва нещо на публиката, то не е просто за забавление. Не бива на него да се гледа като на декорация за дома. Художниците придават смисъл на рисуването и то трябва да има някакво послание. 

Това сподели в интервю художничката Петра Димитрова, която откри самостоятелна изложба живопис в родния си град Варна в галерия A&G Art meeting. Тя се представя с характерните за нея маслени платна с акцентирани фонове или елементи с луминесцентни акрилни бои. 

„Чрез моите работи искам да отправя послание хората да бъдат по-духовни и обърнати към себе си“, каза художничката и посочи, че това важи и за самата нея. „Аз рисувам външния свят, но трябва да имам това вглъбяване в себе си, защото ако се интересувам само какво ще кажат хората, няма да съм обективна, няма да съм в моя свят“, обясни тя. 

По думите й нейните п

Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.

Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.

„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.

Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п

Американската версия на френския сериал "ВИП: Висок интелектуален потенциал" ще дебютира по телевизионните екрани следващата седмица, съобщи АФП. 

Действието на римейка ще се развива в Лос Анджелис, а вместо Морган Алваро, екстравагантна чистачка с коефициент на интелигентност над 160, главната героиня ще бъде Морган Гилрой - отново самотна майка, изиграна от Кейтлин Олсън.

Сериалът ще се излъчва по телевизия Ей Би Си. 

Никога не съм виждал подобен герой в криминални сериали, напомня на доктор Хаус, сподели главният сценарист на американската версия Тод Хартан. Сериалът има потенциал да достигне до огромна аудитория, каза той пред АФП. 

Във Франция "ВИП: Висок интелектиален потенциал" се превръща във феномен още след дебюта си през 2021 г. Някои от епизодите са събирали над 10 млн. зрители - нечувано постижение от 2005 досега, когато теле

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“.

Подкрепени от подобни проучвания на свързани исторически източници, химиците стигнали до заключението, че Рембранд умишлено е комбинирал тези конкретни пигменти от арсенов сулфид с други багрила, за да пресъздаде точно златния блясък в дрехата на един от персонажите в картината.

Откритието е публикувано в научното списание „Херитидж сайънс“ с автори Фредерик Брурс и Нушка де Кайзер, докторанти в Института за молекулярни науки на Университета в Амстердам и изследователи в Националния музей. Те стигат до заключението, че Рембранд е използвал доста необичайна комбинация от пигменти, за да изобрази златните нишки в бродираната връхна дреха, носена от лейтенант Вилем ван Ройтенбурх. Той е дясната от двете централни фигури в предната част на стрелковата рота, водена от капитан Франс Банинк Кок (фигурата в черно).

Откриването на пигментите на арсеновия сулфид е станало в рамките на мащабния изследователски проект „Операция „Нощна стража“, който започна през 2019 г. и продължава да дава поразителни резултати. Пълното рентгеново флуоресцентно сканиране (MA-XRF) на картината вече беше разкрило наличието на арсен и сяра в части от облеклото на Ван Ройтенбурх. Това накара изследователите да предположат наличието на добре познатите арсенови сулфидни пигменти орпимент (жълто) и реалгар (червено). Подробно изследване на две малки проби от боята, взети от картината, обаче показва друго. Високотехнологичният анализ, съчетаващ светлинна микроскопия с микрораманова спектроскопия, електронна микроскопия и рентгенова прахова дифракция, разкрива наличието на по-необичайните компоненти на арсеновия сулфид - парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево-червено).

Наличието на парареалгар в исторически картини често се обяснява с остаряването на реалгара, който под въздействието на светлината с течението на времето се превръща в парареалгар. Учените обаче твърдят, че Рембранд умишлено е избрал да използва тези пигменти в стремежа си да имитира точно златните детайли на дрехите на Ван Ройтенбурх. Нагряването на жълтия пигмент парареалгар води до образуването на червеникав полуаморфен парареалгар. След това Рембранд го е комбинирал с оловно жълто и вермилион (червен живачен сулфид), за да се пресъздаде златният блясък.

„Сигнал“, Дара, Стефан Вълдобрев и 100 Кила откриват първия „Северен парк фест“ в София, съобщават организаторите. 

Събитието ще се състои от 20 до 23 юни в Северния парк, в район „Надежда”. 

Освен музика, ще има и арт базар, където творци ще представят ръчно изработени произведения на изкуството. За първи път със специални щандове в района ще гостува асоциацията „Българска книга“. Подготвени са и редица творчески класове за деца и възрастни, забавни игри, еко занимания и открити спортни и танцови тренировки.  

За първи път в Северния парк ще гостува фондацията „Горска работилница", която ще предложи на децата и техните родители преживяване в четири специални горски станции – „Животът на пеперудите“, „Градско градинарство“, „Еко строителни материали“, „Емоционална

Секстетът „Страдивари“ от Италия участва на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с концерт в аулата на Икономическия университет. В състава свирят цигуларите Давид Романо и Руджеро Сфрегола, виолистите Рафаеле Малоци и Давид Бурсак и виолончелистите Диего Романо и Сара Джентиле. Гостуването им се осъществява със съдействието на Посолството на Италия и Италианския културен институт в България.

Шестимата членове на секстета са водещи музиканти от Симфоничния оркестър на академията „Санта Чечилия“ в Рим. Те се събират първоначално през 2001 г. за международното изложение „Изкуството на цигулката”, което се провежда в замъка Сант Анджело в италианската столица. Тогава те свирят на инструменти „Страдивари“ и решават да носят това име занапред като формация. Имат турнета в Аржентина, Бразилия, Уругвай, Китай, Германия. През последните години са свирили на големи събития

Теодора Велева бе избрана за победител в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители, който се проведе тази вечер на сцената на Културен дом НХК в морския град. Наградата бе връчена лично от заместник-министъра на културата Илко Ганев и заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева.

Само с една точка по-малко гласове получи изпълнителката Кристиана Кирилова, за която в последния момент журито избра да даде и своя специална награда. 

Минути след като получи наградата, Теодора Велева заяви, че е изключително развълнувана от отличието. Тя разказа, че е на 16 години, от София е и от 4-годишна се занимава с пеене, а музикалната сцена винаги е била нейна мечта. 

"От 4-годишна съм постоянно по конкурси в България, в Италия и извън страната", заяви младата изпълнителка. 

Наградата, която получава, е на стойност д

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

Това химическо обяснение е подкрепено от обстоен преглед на историческите източници, съобщаващи за използването на арсенови сулфидни пигменти. Изглежда, че в Амстердам през XVII в. е имало по-широка гама арсенови пигменти, отколкото се е смятало досега. Те вероятно са пристигали по известните търговски пътища от Германия/Австрия и Венеция до Амстердам. Това се потвърждава и от сведенията за използването на много подобна смес от пигменти от Вилем Калф, съвременник на Рембранд в Амстердам. Затова изследователите заключават, че Рембранд умишлено е използвал парареалгар и полуаморфен парареалгар заедно с оловно жълто и вермилион, за да създаде специалната оранжево-златиста боя.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
Певицата Мирослава Кацарова ще представи своята концертна програма „Палома“ (Paloma) във Варненската градска художествена галерия в рамките на съпътстващата програма на ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
Новооткритата изложба  във виенския Музей за приложно изкуство (МАК), озаглавена „AUT NOW. 100 × австрийски дизайн за 21-ви век“, представя  100 обекта ...
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
С премиерата на детското представление „Карлсон и Дребосъчето“ по Астрид Линдгрен, Театрално-музикален център – Кърджали дава началото на есенно-зимния сезон. Тов ...
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
Концертът „Акордеонни импресии“ във Велико Търново предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади. Новият музикален проект, представен в Летния театър на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Под прожектора
7046
Под прожектора

Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“.С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“.

| 26 Юли 2024, 22:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“
Химици установиха как Рембранд е комбинирал специални пигменти за златните детайли на „Нощна стража“
Снимка © DFA

Химици от Националния музей и Университета в Амстердам за първи път установиха как Рембранд е използвал специални пигменти от арсенов сулфид, за да създаде съвършена златна боя, съобщава електронното издание „Юрикалърт“.

С помощта на сложни спектроскопски техники те са успели да засекат наличие на пигменти от минерала парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево/червено) в детайли от известната му творба „Нощна стража“.

„Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията“, казва в интервю през 1988 г. Доньо Донев - художник-карикатурист, сценарист и режисьор, известен най-вече с анимационния си филм „Тримата глупаци“. Припомняме днес тези негови думи по повод навършването на 95 години от рождението му. 

ПЪРВИТЕ СИ КАРИКАТУРИ СЪЗДАВА КАТО УЧЕНИК

Доньо Донев е роден на 27 юни 1929 г. в Берковица. Завършва Четвърта мъжка гимназия в София. През 1954 г. се дипломира в Художествената академия в ателието по „Графика“, ръководено от проф. Илия Бешков. „Често си мисля, че една от любимите грешки в моя живот е анимацията. Като дете мечтаех да стана моряк, но вместо това, сякаш на шега, завърших Художествената академия в класа на Илия Бешков. После, по случайност, благодарение на Тодор Динов, попаднах в анимационното кино“. – споделя художникът в интервю пр

Изкуството трябва да има свое мнение и да казва нещо на публиката, то не е просто за забавление. Не бива на него да се гледа като на декорация за дома. Художниците придават смисъл на рисуването и то трябва да има някакво послание. 

Това сподели в интервю художничката Петра Димитрова, която откри самостоятелна изложба живопис в родния си град Варна в галерия A&G Art meeting. Тя се представя с характерните за нея маслени платна с акцентирани фонове или елементи с луминесцентни акрилни бои. 

„Чрез моите работи искам да отправя послание хората да бъдат по-духовни и обърнати към себе си“, каза художничката и посочи, че това важи и за самата нея. „Аз рисувам външния свят, но трябва да имам това вглъбяване в себе си, защото ако се интересувам само какво ще кажат хората, няма да съм обективна, няма да съм в моя свят“, обясни тя. 

По думите й нейните п

Изложба на Калина Лютова ще бъде подредена в столичната галерия „Сердика“.

Експозицията е озаглавена „Късен дъжд“ и може да бъде разгледана от 30 август до 11 септември, съобщават организаторите.

„Творческата ми идея е представена като навлизане в едно различни пространство. Живописното изображение в картините носи определено послание – темата „Късен дъжд“ е събирателен образ. Концептуалното въздействие на една картина включва много аспекти, които разкриват идеята на автора. В общоприетото търсене на художника е да поднесе тази идея и при контакт със зрителя тя да бъде довършена според както всеки я възприема. Всяка картина носи послание за „Късен дъжд“, разказва авторката на изложбата.

Калина Лютова е родена през 1956 г. в град Айтос. Първата си самостоятелна изложба подрежда п

Американската версия на френския сериал "ВИП: Висок интелектуален потенциал" ще дебютира по телевизионните екрани следващата седмица, съобщи АФП. 

Действието на римейка ще се развива в Лос Анджелис, а вместо Морган Алваро, екстравагантна чистачка с коефициент на интелигентност над 160, главната героиня ще бъде Морган Гилрой - отново самотна майка, изиграна от Кейтлин Олсън.

Сериалът ще се излъчва по телевизия Ей Би Си. 

Никога не съм виждал подобен герой в криминални сериали, напомня на доктор Хаус, сподели главният сценарист на американската версия Тод Хартан. Сериалът има потенциал да достигне до огромна аудитория, каза той пред АФП. 

Във Франция "ВИП: Висок интелектиален потенциал" се превръща във феномен още след дебюта си през 2021 г. Някои от епизодите са събирали над 10 млн. зрители - нечувано постижение от 2005 досега, когато теле

Изложбата „Тухлата“, показваща интерпретациите на тема "тухла" на 115 български съвременни художници, бе представена тази вечер в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници. Творците са поканени от куратора Христина Бобокова с писмо и тухла.

„Ако държите това писмо с една ръка, а в другата държите тухла, то вие сте сред нашите избраници", пише в поканата. "Стотици художници, съвременни артисти в България получиха преди около две години писма, започващи по този начин. Писма-покани за участие в акция, наречена „Тухлата“ и примамливото предизвикателството да върнат тухлата под формата на произведение на изкуството“, каза председателят на Съюза на българските художници Любен Генов.

„Провеждането на тази акция се случва 30 години след акцията на изкуствоведа Димитър Грозданов“, каза изкуствоведът и куратор на изложбата Христина Бобокова. Към проекта е създаден

Подкрепени от подобни проучвания на свързани исторически източници, химиците стигнали до заключението, че Рембранд умишлено е комбинирал тези конкретни пигменти от арсенов сулфид с други багрила, за да пресъздаде точно златния блясък в дрехата на един от персонажите в картината.

Откритието е публикувано в научното списание „Херитидж сайънс“ с автори Фредерик Брурс и Нушка де Кайзер, докторанти в Института за молекулярни науки на Университета в Амстердам и изследователи в Националния музей. Те стигат до заключението, че Рембранд е използвал доста необичайна комбинация от пигменти, за да изобрази златните нишки в бродираната връхна дреха, носена от лейтенант Вилем ван Ройтенбурх. Той е дясната от двете централни фигури в предната част на стрелковата рота, водена от капитан Франс Банинк Кок (фигурата в черно).

„Сигнал“, Дара, Стефан Вълдобрев и 100 Кила откриват първия „Северен парк фест“ в София, съобщават организаторите. 

Събитието ще се състои от 20 до 23 юни в Северния парк, в район „Надежда”. 

Освен музика, ще има и арт базар, където творци ще представят ръчно изработени произведения на изкуството. За първи път със специални щандове в района ще гостува асоциацията „Българска книга“. Подготвени са и редица творчески класове за деца и възрастни, забавни игри, еко занимания и открити спортни и танцови тренировки.  

За първи път в Северния парк ще гостува фондацията „Горска работилница", която ще предложи на децата и техните родители преживяване в четири специални горски станции – „Животът на пеперудите“, „Градско градинарство“, „Еко строителни материали“, „Емоционална

Секстетът „Страдивари“ от Италия участва на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с концерт в аулата на Икономическия университет. В състава свирят цигуларите Давид Романо и Руджеро Сфрегола, виолистите Рафаеле Малоци и Давид Бурсак и виолончелистите Диего Романо и Сара Джентиле. Гостуването им се осъществява със съдействието на Посолството на Италия и Италианския културен институт в България.

Шестимата членове на секстета са водещи музиканти от Симфоничния оркестър на академията „Санта Чечилия“ в Рим. Те се събират първоначално през 2001 г. за международното изложение „Изкуството на цигулката”, което се провежда в замъка Сант Анджело в италианската столица. Тогава те свирят на инструменти „Страдивари“ и решават да носят това име занапред като формация. Имат турнета в Аржентина, Бразилия, Уругвай, Китай, Германия. През последните години са свирили на големи събития

Теодора Велева бе избрана за победител в първото издание на конкурса "Бургас и морето" за млади изпълнители, който се проведе тази вечер на сцената на Културен дом НХК в морския град. Наградата бе връчена лично от заместник-министъра на културата Илко Ганев и заместник-кмета по култура и вероизповедания Диана Саватева.

Само с една точка по-малко гласове получи изпълнителката Кристиана Кирилова, за която в последния момент журито избра да даде и своя специална награда. 

Минути след като получи наградата, Теодора Велева заяви, че е изключително развълнувана от отличието. Тя разказа, че е на 16 години, от София е и от 4-годишна се занимава с пеене, а музикалната сцена винаги е била нейна мечта. 

"От 4-годишна съм постоянно по конкурси в България, в Италия и извън страната", заяви младата изпълнителка. 

Наградата, която получава, е на стойност д

С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.

Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт. 

Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.

Ръкописът е обявен за световно докумен

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

Откриването на пигментите на арсеновия сулфид е станало в рамките на мащабния изследователски проект „Операция „Нощна стража“, който започна през 2019 г. и продължава да дава поразителни резултати. Пълното рентгеново флуоресцентно сканиране (MA-XRF) на картината вече беше разкрило наличието на арсен и сяра в части от облеклото на Ван Ройтенбурх. Това накара изследователите да предположат наличието на добре познатите арсенови сулфидни пигменти орпимент (жълто) и реалгар (червено). Подробно изследване на две малки проби от боята, взети от картината, обаче показва друго. Високотехнологичният анализ, съчетаващ светлинна микроскопия с микрораманова спектроскопия, електронна микроскопия и рентгенова прахова дифракция, разкрива наличието на по-необичайните компоненти на арсеновия сулфид - парареалгар (жълто) и полуаморфен парареалгар (оранжево-червено).

Наличието на парареалгар в исторически картини често се обяснява с остаряването на реалгара, който под въздействието на светлината с течението на времето се превръща в парареалгар. Учените обаче твърдят, че Рембранд умишлено е избрал да използва тези пигменти в стремежа си да имитира точно златните детайли на дрехите на Ван Ройтенбурх. Нагряването на жълтия пигмент парареалгар води до образуването на червеникав полуаморфен парареалгар. След това Рембранд го е комбинирал с оловно жълто и вермилион (червен живачен сулфид), за да се пресъздаде златният блясък.

Това химическо обяснение е подкрепено от обстоен преглед на историческите източници, съобщаващи за използването на арсенови сулфидни пигменти. Изглежда, че в Амстердам през XVII в. е имало по-широка гама арсенови пигменти, отколкото се е смятало досега. Те вероятно са пристигали по известните търговски пътища от Германия/Австрия и Венеция до Амстердам. Това се потвърждава и от сведенията за използването на много подобна смес от пигменти от Вилем Калф, съвременник на Рембранд в Амстердам. Затова изследователите заключават, че Рембранд умишлено е използвал парареалгар и полуаморфен парареалгар заедно с оловно жълто и вермилион, за да създаде специалната оранжево-златиста боя.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мирослава Кацарова представя концертната програма „Палома“
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Новооткритата изложба във виенския Музей за приложно изкуство представя австрийския дизайн на 21-ви век
С премиера на детското представление "Карлсон и Дребосъчето" театърът в Кърджали започва есенно-зимния сезон
„Акордеонни импресии“ предложи на публиката разнообразни стилове музика и изненади
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.